Walka z kretami

W Polsce kret objęty jest ochroną gatunkową częściową, co znaczy, że na użytkach zielonych można je wypłaszać.
Tylko w miejscach ogrodzonych: ogródki przydomowe, działkowe, inspekty, lotniska, obiekty sportowe, pola golfowe można krety zwalczać, czyli jeśli to konieczne zabijać.
Na innych terenach tępienie i niepokojenie kretów jest ustawowo zabronione
Ten mały ssak żyje i żeruje pod ziemią, drążąc w niej korytarze w poszukiwaniu pokarmu. Zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika miejsc suchych i o wysokim poziomie wód gruntowych, zaś rzadko żyje na piaskach. Krety lubią miejsca szczególnie bogate w dżdżownice, którymi najchętniej odżywiają się. Aktywne są w dzień i w nocy, rzadko można je zobaczyć.
Kret w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Walka z tym szkodnikiem nie należy do łatwych zadań. Oto kilka sposobów, jak pozbyć się kreta z ogrodu. Niejeden sprawdzony sposób na kreta.
Krety drążą korytarze na znacznej głębokości, więc trudno uchronić przed nimi ogród. Łączna długość krecich korytarzy często przekracza 100 m, a głębokość, na jakiej się znajdują, wynosi 10-40 cm latem i poniżej 50 cm zimą. Dlatego walka z kretami nie jest łatwa.
W ogrodach podejmowana jest walka z kretem, często niehumanitarna. Należy pamiętać, że jest on pod ochroną. Po preparaty chemiczne sięgajmy więc w ostateczności. Najlepiej wypłoszyć kreta bezkrwawymi metodami. Nie ma jednej uniwersalnej i szybkiej metody na pozbycie się kreta z ogrodu. Jest to trudne, zwłaszcza jeżeli ma on odpowiednią ilość pożywienia. Kret wypłoszony z jednego miejsca przenosi się dalej i po pewnym czasie może wrócić. Najlepiej stosować jednocześnie kilka metod niechemicznych ochrony upraw przed kretami, których jest wiele.
Zdarza się, że na miejsce wypłoszonego, czy wyniesionego kreta przybywa inny i znowu zaczyna się z nim walka. Tak więc, jeśli krety nie powodują zbyt dużych strat (np. nie na trawniku), zastanówmy się, czy warto je zwalczać, może tylko wystarczy ugniatanie wyrzuconej ziemi?
Jak się pozbyć kreta?
METODY MECHANICZNE
• Pułapki. Pod ziemią, w krecim tunelu (w pobliżu kopca), można zamontować kretołapki (rura z zapadkami), które codziennie się sprawdza, a złapanego kreta wynosi się daleko od działki.
• Potrzaski. Ustawione w ziemi w korytarzu na drodze kreta, zatrzaskują się, zabijając zwierzę.
• Siatki metalowe. Przed założeniem trawnika zakłada się specjalną siatkę z drutu stalowego ocynkowanego z powłoką z PCV na głębokości 10 cm pod powierzchnią gleby, by krety nie wypychały ziemi. Jest to pracochłonne, ale skuteczne.
• Wykopywanie. Możliwe jest w momencie, gdy kret wyrzuca ziemię (wcześnie rano lub wieczorem). Tak odłowionego kreta przenosi się na inny teren, gdzie nie wyrządzi szkód.
Chcąc pozbyć się kreta z ogrodu można też spróbować niekonwencjonalnych metod:
Niestety, efekty często bywają niezadowalające, bo krety wykazują się dużym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją, i mimo wypłaszania lubią wracać.
• umieścić w kretowiskach wiatraczki (ruszając się na wietrze, powodują mikrodrgania gruntu, czego krety bardzo nie lubią);
• zakopać w tunelach butelki, tak by koniec szyjek wystawał ponad ziemię (wpadające do butelki powietrze wydaje nieprzyjemny dźwięk);
• użyć substancji zapachowych, które wkłada się w krecie korytarze (spleśniałe skórki cytrynowe, liście bzu czarnego lub czosnku, aksamitki, bazylię).
• Mocno naprężone metalowe druty rozciągnięte na wbitych w ziemię palikach (przy silniejszym wietrze poruszają się i przenoszą drgania do ziemi).
ZAPACHOWE
• Uprawa roślin o silnym zapachu zniechęca kreta do zasiedlenia danego miejsca. W rzędach między roślinami, a zwłaszcza na obrzeżach ogrodu posadźmy: szachownicę cesarską, aksamitkę, bazylię, komosę, ułudkę, czosnek jadalny i ozdobny, miętę pieprzową, wilczomlecze, nostrzyk.
• Zalewanie korytarzy przygotowaną gnojówką z żywotnika czy z bzu czarnego lub też wkładanie pociętych gałązek tych roślin.
• Wkładanie do nor kawałków materiału nasączonych sokiem z czosnku lub olejkiem cynamonowym.